Bali the Paradise?

Cestování, Stories

CZ/ENG

Bali je ráj. A nebo ne?

Přemýšlím, kdy se Bali stalo tak populárním. V Čechách možná i díky příspěvkům Annie Songe. Svou roli hraje i ale Instagram a všechny ty skvělé fotografie z dokonalého ráje…

Ano, Bali má krásná místa, má nádhernou přírodu, usměvavé lidi a ceremonie. Ovšem asi se nebudu řadit mezi ty, kteří Bali považují za ráj. Přesto jsem ale velice ráda, že jsem měla šanci se tam podívat a díky Láďovi ze Život trochu jinak poznat více tento indonéský ostrov. Pokud se na Bali chystáte a budete potřebovat průvodce (na Bali si s veřejnou dopravou moc neužijete, autobusy tam jezdí dle potřeby a jsou pomalu menší než auta), jednoduše, doporučuji se na Láďu obrátit. Ne každý si troufne na motorky v tamějším městském provozu. Bali totiž není jen příroda a pláže, ale i ucpané silnice, smog, „nebarevné“ warungy a serpentiny (pokud se vám  dělá špatně v autě, mějte s sebou vždy Travel Gum).

Photo 01.10.17 0 43 45 (1)

Pro mě osobně Bali nepředstavuje takový ráj, zde jsou ovšem body, které za mě na Bali vedou:

Západní Bali, to je to Bali, které znáte z fotek – palmy, rýžová pole. A více podniků pro turisty ze západu, tedy alespoň v porovnání s místem, kde jsme bydleli my. Nerada to přiznávám, ale turistické cíle a „západní“ kavárny a restaurace mě na Bali bavily nejvíce. Warungům jsem nepodlehla.

Krásné sochy nejen ze dřeva, úchvatný nábytek a další interiérové doplňky. Bohužel fotografie těchto krás nemám. Nicméně, pokud bych se na Bali měla vrátit, tak kvůli nákupu tohoto umění a dekoru.

Příroda, příroda je krásná všude. Na Bali jsem viděla džungli nebo opice ve volné přírodě. A opice okupující odpadkové koše v chrámu Uluwatu nepočítám.

Balijské tance, divadlo a ceremonie. Místní lidé umodlí vše. I rozbouřenou sopku Agung (naše média vám situace prezentovala hůře, než tomu v reálu bylo. Krásně o tom napsali na Život trochu jinak. Chodili nám sms, zda jsme v pořádku. Jakožto bývalá studentka médií bych o tomhle dokázala napsat samostatný článek…

Milé tváře Balijců. Ale i když to jsou lidé mílí, věřící na karmu, i zde se potkáte s negativní emocí nebo úplatky – zastaví vás policie na silniční kontrolu? Připravte si cash.

Kdy mě Bali chytlo za srdce:

Bydleli jsme v areálu s pár bungalovy, o který se starali místní. A jednou z nich byla Wayana. Těžko říci, kolik jí mohlo být. Vypadala mladě, ale doma má již dceru. Jednoho rána přišla do práce a byla smutná. Důvodem bylo, že její kamarádka musela porodit mrtvé dítě. Ukázala nám, že baby šlo do jiného světa, se slzami v očích…

Převelice starý pán, který sotva šel v Ubudu. Sám. Podíval se na nás a věnoval nám úsměv jako ještě nikdo. Pak samozřejmě vytáhl domácí alkohol, který nám chtěl prodat. Odmítli jsme, ale tak trochu mi to zlomilo srdce.

Na rybím trhu prodávala jedna holčička suvenýry. Vůbec nemluvila, jen tam stála a nosila košíček. Té jsem neodolala a na její pohled asi nikdy nezapomenu. Klíčová vzpomínka. Navíc v tom ruchu daného místa…

Photo 01.10.17 8 58 08

English

Bali is a paradise. Or not? I do not know when Bali have started to been so popular. Sure it is also because of bloggers and amazing Instagram pictures…yes, Bali has a beautiful places, nature, kind people and all the ceremonies – which were really charming to me. Anyway, Bali is not a paradise or the right place for me. I can not say „Bali, I love you,“ because I do not.

Of course I am more than happy I had a chance to be there. And also I have to thank to Ladislav from the Život trochu jinak (The Little Different Life) who showed us the island. His family have moved from the Czech Republic to Bali. He is a great guide so I higly recommend him.

You may know Bali is full of motorcycles. Not everyone is ok with driving in Bali. Bali is not just a green nature, beaches and sea. It is also a chaos on the streets, traffic lights and smog, warungs and serpentines – so if you being sick do not forget your Travel Gum.

How I said, Bali is not the right paradise for me. Anyeay, here are my higlights:

  • West Bali. The Bali full of plams and rice fields. You can find Bali as you know it from pictures here.  Also – because of tourists this part is full of nice cafes and restaurants and even if I like being like a local on my ways I felt it differently in Bali. I was happy when we went at „west café.“
  • Beautiful wooden art, sculptures, furniture and other interior decorations. Just wow. If I ever should come back to Bali it would be because of THIS shopping.
  • Nature. I am happy I could see a little bit of jungle and its monkeys. I am not counting the monkeys in Uluwatu Temple who occupied the trush.
  • Dance, theatre and ceremonies. Charming. Strong. Emotional.
  • Kind people. Yes maybe people from „The West“ who live there may be after some time little bit tired of locals because of the different thinking at work but for tourists locals are just kind and nice. But even if they believe in Karma they can jealous of each other, or take the bribe. Policeman stops you? Prepare the cash.

My heart was little bit broken when:

Our Wayana who took care of the place where we lived came sad one day. She told us her friend had to delievered dead baby. With tears in her eyes she showed to heaven.

When I saw the little girl (you can see her above) at fishmarket selling the souvenirs. It was a busy place, with almost no tourists but locals. She told anything. She just was there. I will never forget her.

Photo 01.10.17 0 42 01

A very old man who walked in Ubudu. He smiled to us like no one ever. Beautiful. Then he stopped and offered to us home alcohol. We said no but it broked my heart.

Reklamy

4 thoughts on “Bali the Paradise?

    1. Ja dekuji za komentar! Presne tak, chtela Bali pojmout tak, jak ho mam v hlave. Jsou tam opravdu krasna mista, presto se ale nedokazi ztotoznit s „instagramovou“ balijskou pohadkou. Nicmene – kazdy clovek je original a co nesedlo me, muze sedet jinemu. Nekdo to tam miluje a milovat bude, nekdo ne 🙂 V pristim prispevku postnu fotografie s komentari.

      To se mi líbí

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s