Jak být efektivní nebo se o to alespoň pokusit

Stories, Ke stažení, Osobní růst

Today Planner ke stažení

I když bych raději někde cestovala, ležela v trávě na horách, vychutnávala atmosféru Berlína nebo si četla na pláži, je na čase být efektivní, resp. ještě zabrat a neubírat. Věřím, že mnoho z vás je v podobném období, ať už kvůli práci, škole, nebo osobnímu projektu.

Asi to znáte, když už vám hoří koudel, dokážete ze sebe vydat neuvěřitelné výkony. Osobně preferuji průběžnou přípravu, nicméně – ta se mnohokrát zasekne v procesu. Přesto ale věřím, že určité návyky mohou člověku pomoci dosáhnout efektivního (pracovního a studijního) cíle.

Kvůli čemu musíte teď být efektivní?

Tipy pro lepší efektivitu:

Osvojte si základy – ano, pokud se musíte něco naučit, přečtěte si základy. Uvidíte si, jak se hned pohnete dále.

Odhalte podstatu – objevujte a ignorujte to, co odvádí vaši pozornost a najděte to podstatné. Až to budete mít, můžete danou věc analyzovat a dávat do souvislosti s ostatními informacemi.

Komunikujte, ptejte se – nebojte se zeptat, pokud něco nevíte nebo potřebujete pomoci. Zároveň pomáhejte druhým – pokud je to ve vašich silách!

Nebojte se říct NE – občas některé úkoly a činy vyžadují vaši plnou pozornost a čas. Nemusíte vždy řešit vše za vašeho kolegu, spolužáka a správný přítel pochopí, pokud před vámi stojí náročný úkol vyžadující vaši plnou pozornost.

Harmonogram – vytvořte si studijní plán, plán denních úkolů dle priorit. A nebo potřebujete cvičit, ale je to pro vás výzva? To samé s učením jazyka? Zkuste začít s pouhou jednou minutou denně…

Pište si – co musíte nebo chcete udělat? Škrtejte. Malujte.

Ano, malujte – pokud se musíte učit na zkoušky, zkuste si vytvořit určité malůvky, které vám pomohou s vybavováním si některých skutečností.

Vytvořte si prostředí – každému vyhovuje něco jiného, ale obecně doporučuji uzpůsobit prostředí tak, aby se vám lépe pracovalo, cvičilo…ano, pamatuji si, že když jsem začínala s jógou, vždy jsem čekala, až se setmí, rozsvítila malá světýlka v rohu místnosti, našla správnou hudbu…na pracovním stole zase preferuji pořádek a mít vše srovnané, to samé platí i u studijních záležitostí.

Co můžeš udělat dnes…Pravda!

Využívej ztracených chvil – máš povinnou četbu? Vytáhni knihu v metru.

Vstávat brzy – osobně udělám nejvíce práce v první polovině dne. Spojte to se snídání nebo cvičením, vytvořte si rituál. Půjde to lépe.

Odpočinek – ano, tělo i mysl potřebuje relaxovat. Může to být pár minut během každé hodiny, může to být posezení s kávou nebo cvičení. Jednoduše zde volím pravidlo – když jsem unavená, chce to pauzu.

Jaké jsou vaše tipy?

V rámci článku jsem připravila i jednoduchý Denní plánováč ke stažení. 

Prozatím jen v anglickém jazyce a s barvami spíše dívčími 🙂

Stahuj

Daily Planner

 

 A nezapomeň. Každý malý krok je pohyb vpřed!

Advertisements

4 thoughts on “Jak být efektivní nebo se o to alespoň pokusit

  1. Aj ja mám radšej priebežnú prípravu, no nie raz (ba až pričasto) sa mi stalo, že nakoniec som prácu/učenie/projekt dobiehala na poslednú chvíľu, keď mi horelo pod zadkom. Nuž ale, také situácie nám pripomínajú, prečo sa ich vyvarovať. 🙂 Naozaj dobré tipy, mne sa najviac osvedčuje a stotožňujem sa s tipom o prostredí a ránach.

    To se mi líbí

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s